Economist Contabil

05/22

Candidatul Ideal

– Studii economice superioare

– Experiență profesională relevantă de minim 2 ani pe un post similar

– Bună cunoastere a legislației financiar-contabile și fiscale

– Persoană foarte ordonată, calmă, orientată spre rezultate

– Excelente abilităţi de comunicare şi relaţionare

– Capacitate sporită de lucru cu termene limită

Descrierea jobului

– cunoașterea programului de contabilitate WinMentor

– bune cunostințe ale pachetului MS Office, în special Excel

-cunoștințe de limba engleză

-înregistrează zilnic toate tranzacțiile financiare și arhiveaza în bune condiții documentele financiar–contabile

-verifică înregistrările contabile şi se asigură de corectitudinea acestora în conformitate cu dispoziţiile legale

-organizează lucrările de închidere lunară a conturilor

-contabilitate clienti/furnizori, operații import/export

-evidență mijloace fixe, obiecte de inventar

-contabilitatea deconturilor cu personalul ( salarii, avansuri spre decontare )

-înregistrarea operațiunilor de casă și bancă lei/valută

-întocmire declarații lunare ANAF

-verifică încasările, proveniența și distribuirea acestora

– întocmeste rapoarte / situații solicitate de management

Beneficii

– Pachet salarial atractiv

– Mediu de lucru plăcut și profesionist

– Posibilități reale de promovare

– Posibilitate de colaborare pe termen lung pentru persoanele care corespund profesional.